Horgászkütyük
A mai, egyre gyorsuló világban elengedhetetlen lett számunkra, hogy a digitalizáció, a különféle műszaki cikkek minél mélyebben részét képezzék mindennapi életünknek.
Nincs ez másképp a horgászatban sem, hiszen egyre több olyan hasznos eszköz áll a rendelkezésünkre, amivel könnyebbé, hatékonyabbá tehetjük kedvenc időtöltésünket.
Az okoseszközök és egyéb műszaki megoldások horgászatba való beépítéséhez nekünk, horgászoknak is tanulnunk és fejlődnünk kell, hogy a legjobban ki tudjuk aknázni ezeknek az eszközöknek a lehetőségeit.
Lássuk, mik azok, amiket érdemes lehet kipróbálni!
Elektromos kapásjelzők
Ezek a kapásjelzők hang- és fényjelzést küldenek számunkra a változó finomságú, és intenzítású kapások észlelésére.
Ezek az érzékeny műszerek a legapróbb húzásra és ejtésre jeleznek nekünk. Általában a hangerő és hangszín szabályozható, azonban márkáktól és típusoktól eltérő technikai adottságok érhetők el. Egyes típusai botra szerelhetők.
Többnyire elemmel, kevés esetben beépített akkumulátorral üzemelnek.
Kiegészítőként megvásárolható hozzájuk kapásjelző magasító, hogy oldalirányba ne tudjanak leesni a botok.
Swingerek (elektromos kapásjelző kiegészítő)
A swinger célja, hogy feszesen tartsa a zsinórt, ezzel biztosítva a megfelelő tapadást a kapásjelző görgőjének, ami nélkülözhetetlen ahhoz, hogy elektromos kapásjelzőnk azonnal jelezzen. Érdemes gondosan kiválasztani, mivel ha műanyagot választunk, akkor a kisebb sorják megsérthetik a zsinórt, ami egy nagyobb hal esetében szakadással járhat.
Két fajtája van: világító, és nem világító.
Világító swinger: kapáskor világít, nyugalmi állapotban nem, illetve kábellel csatlakozik a kapásjelzőhöz. Mindenképp olyan elektromos kapásjelző és swinger párost érdemes választani, amelyek kompatibilisek egymással.
Nem világító swinger: általában ezekhez világító parton erősíthető.
Vannak továbbá merev, illetve láncos szárral rendelkezők. A merev szárral feszesebben tartható a zsinór, illetve nem engedi „hintázni” azt. Nincsenek fantom kapások és álriasztások. A szárra húzott súllyal a zsinór feszességét tudjuk állítani.
Láncos vagy madzagos swingerek lánccal vagy madzaggal csatlakoznak a kapásjelző állványhoz. Ezekkel látványosabb a kapás, szélcsend és jó idő esetén érdemesebb ezt választani.
Digitális mérlegek
A kifogott hal/halak pontos, szakszerű lemérésére szolgálnak. A mérlegre akasztott vödör, mérlegelő háló, és egyéb eszköz súlya, mint egy konyhai mérleg esetében kiszűrhető, így azok súlya nem zavar be a mérlegelésbe.
Vízálló, digitális kijelzővel ellátott, elemmel működő eszközök (egyes esetekben beépített akkumulátorral), amelyeken többnyire rozsdamentes acél horgok kerülnek.
Elektromos horogélezők és zsínórleszedők
A horogélező a tompa, életlen horogvégeket képes kiélezni, aminek hála nem kell eldobjuk sem az elhasznált horgokat, sem pedig műcsalijainkat. Ezzel időt, és pénzt spórolhatunk meg magunknak (akárcsak a medertérkép esetén).
A zsinórleszedő funkció a horogélező forgásából adódik, amit kihasználva az elhasznált damilt, vagy zsinórt távolíthatjuk el gyorsabban, mint kézzel.
Az eszközök elemmel vagy beépített akkumulátorral rendelkeznek, amiket ma már praktikusan USB-n keresztül tudunk egy powerbank-kal is tölteni.
Halradarok
A halradarok megmutatják számunkra, hogy adott pillanatban, éppen milyen szép példányok vannak az érzékelőnk közelében, milyen a meder mélysége, illetve találunk-e hínárt a közelben. Természetesen mindezt nem egy kész, 3D-s térkép formájában kapjuk meg és nézegethetjük, hanem egy adott síkban látjuk csak az adatokat, ahol éppen az érzékelő nyomvonala van.
Nagyon sok féle típussal találkozhatunk technikai tudás, és a felhasználást illetően, mint például:
- parti
- etető hajóra szerelhető
- vezetékes
- vezeték nélküli
- okostelefonról vezérelhető, stb.
Működésüket tekintve úgy tapogatnak le, mint egy szonár, tehát hanghullámok visszaverődését veszik figyelembe, amikből elkészítik számunkra az akkorra érvényes radarképet.
Medertérkép
A medertérkép ismerete nagyban befolyásolja horgász stratégiánkat. Minél jobban ismerjük kedvenc, vagy felfedezni vágyott horgász helyünket, annál nagyobb eséllyel fogjuk maximálisan jól érezni magunkat, illetve szákunkat csordultig tele fogni elképesztő fogásokkal.
A medertérkép segítségével – a halradarokkal ellentétben – 3D-s terepismerettel fogunk rendelkezni, ahol felfedezhetjük nem csak a nagyobb medreket, de a lapályokat is, valamint az akadókat, nem kevés bosszúságtól megóvva saját magunkat.
Hogy miért fontos még, hogy legyen egy jó medertérképünk? Azt ide kattintva kiderítheted!
A fenti lista természetesen nem a teljes termékpalettát és az összes lehetőséget fedi le, csupán néhány érdekes horgászcikket mutattunk be, amikkel fokozhatjuk a horgászás örömét és a sikerességünket is növelhetjük velük.